Kara buğday hasadı Gölpazarı’nda toplam 300 dekar arazide sürüyor


Kara buğday hasadı Gölpazarı'nda toplam 300 dekar arazide sürüyor
Kara buğday hasadı Gölpazarı'nda toplam 300 dekar arazide sürüyor

Kara buğday hasadı Gölpazarı'nda toplam 300 dekar arazide sürüyor

Bilecik’in Gölpazarı ilçesine bağlı Kurşunlu, Beşevler ve Bolatlı köylerinde ekimi yapılan kara buğdayın hasadı, çiftçiyi sevindirdi.

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, Ankara Üniversitesi (AÜ) Kalkınma Çalışmaları Uygulama ve araştırma Merkezi (AKÇAM), Karabuğday Yetiştiricileri ve Sağlıklı Yaşam Derneği (KARSADER) ve Türk Traktör desteği ile hayata geçirilen “Kadın ve Aileleri ile Güvenli Tarım ve Sağlıklı Beslenme Projesi” kapsamında bölgede 300 dekar arazide ekimi yapılan kara buğdayın hasadı sürüyor.

KARSADER Yönetim Kurulu Başkanı ve Proje Koordinatörü Yasemin Sürmeli yaptığı açıklamada, kara buğday üretiminin benimsenmesi, ülkede yaygınlaşması ve kadın çiftçilerin gelir düzeylerinin artırılması amacıyla yürütülen ”Filizlerin Mucizeleri – Kadın Çiftçi ve Aileleri ile Güvenli Tarım ve Sağlıklı Beslenme Projesi”yle çıktıkları yolda ilk hasadı almanın gururunu yaşadıklarını söyledi.

Sürmeli, proje ile Bilecik ve ülke tarımı için önemli gelişmeler yaşandığını, 25 kadın çiftçi ve ailelerinin 300 dekar arazide ilk defa kara buğday üretimi yaptıklarını dile getirdi. Kara buğdayın ilk defa Çiftçi Kayıt Sistemine girdiğini ve bu yıl ilk defa tarım sigortaları kapsamına alındığını belirten Sürmeli, şöyle devam etti:

“Kara buğday yetiştiriciliği başta olmak üzere 10 farklı konuda çiftçilerimize eğitimler verdirdik. Kadın girişimciliğini teşvik etmek için ve sürdürülebilir tarımsal gelir sağlamak amacıyla da ilk defa yedi kadın çiftçimizin bir araya gelmesiyle Gölflanöz Kadın Girişimi Kooperatifini kurduk. Kara buğday ürünü için iyi tarım sürecini başlattık. 2017 yılında dekar başına 100 lira destek şu an tasarı halinde, 2018 senesinde de çiftçiler dekar başına 100 lira tarım desteğinden yararlanabilecek. Kooperatif ürünleri için imalat yerlerinin sağlanması amacıyla atıl köy okullarının kooperatife tahsis süreci başladı ve yakın zamanda da sonuçlanmak üzere. Bunun yanı sıra ürünün sanayisinin oluşturulması ve markalaşması içinde arayışlar ve çalışmalar devam ediyor. Türkiye’nin kara buğday ambarı olma yolunda çalışmalarımız devam edecek. Hasadın devamında kara buğday işleme sanayisinin geliştirilmesi ile ilgili çalışmalarımızı da devam ettireceğiz”

Sürmeli, ürünün; maliyeti, ekolojik olarak uyumu ile ilgili ortaya çıkaracakları raporları tek tek inceleyeceklerini ve ülke bazında gelişiminde satır başlarını uygulayarak bölgesel bazda maliyetleri ortaya çıkaracaklarını vurgulayarak, şunları aktardı:

“İthal ettiğimiz maliyetlere inene kadar, yerli üretimin maliyetlerini yapılacak devlet destekleriyle düşürebilir politikalar yapılırsa, ithal etmek yerine ihraç eder hale çok rahatlıkla gelebiliriz. Çölyak hastaları için bir umut olmak ve hastalarının protein oranı yüksek erişilebilir gıdalardaki maliyetlerini düşürmek istiyoruz. Piyasaya kendi kara buğdayımızı sunarak, un ve bulgur sanayisini geliştirip, ürünün piyasalara ve raflara daha ucuz gelişini hedefliyoruz. İnşallah çölyak hastaları için de daha uygun maliyetli ürünlerin çeşitlenmesi ile ilgili ilk adımları atmış oluruz”

Dünya kara buğday veriminin dekar başına 90 kilogram olduğunu vurgulayan Sürmeli, “Biz burada 110 ile 120 kiloya kadar çıkacağını umut ediyoruz. Bölgesel bazı farklılıklar olacaktır, bunları bölgesel maliyet faktörleri etkiliyor. Proje alanlarımızda herhangi bir sulama yapmadık, sadece tohum, işçilik, ambalajlama ve depolama maliyetimiz var. Sonuç olarak maliyetlerimiz göz önünde bulundurularak, ürünün sanayisiyle de katma değer yaratılarak ürünün markalı olarak piyasalara sunulması hedeflenmektedir” görüşlerini aktardı. kara buğday unu kara buğday hasadı kara buğday üretimi Bilecik kara buğday

Print Friendly, PDF & Email

Konu Hakkında Tepkin Nedir

Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Sevimli Sevimli
0
Sevimli
Kahretsin Kahretsin
0
Kahretsin
Beğenmedim Beğenmedim
0
Beğenmedim
Komik Komik
0
Komik
Beğendim Beğendim
0
Beğendim
Sevdim Sevdim
0
Sevdim
Kazançlı Kazançlı
0
Kazançlı
WTF WTF
0
WTF
TurkCraf

Yoogbe Kralı

yoogbe ile paylaşmak tüm herkesle paylaşmak demektir.

Yorumun nedir ?

× Yorum yapabilmek için giriş yapmalısın.
  • Merhaba, misafir

İlginizi Çekebilecek Diğer İçerikler

Diğerleri : Güncel Haberler

Yoogbe'den Seçmeler

Ne Paylaşmayı Düşünüyorsun ?
Haber Paylaş
Hikayeni veya haberlerini paylaş.
Fotoğraf Paylaş
Fotoğraf veya GIF
Video Paylaş
Youtube, Vimeo or Vine Embeds
Anket Oluştur
Anket oluştur kafandakileri herkese sor.
Ürün Oluştur
The Classic Internet Listicles
Fotoğraflı Yazı
Özel fotoğraflı yazı yapmak için fotoğraflarınızı ekleyin.
Müzik Paylaş
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Gif Paylaş
GIF formatında fotoğraflar yükleyerek , hareketli fotoğraflar paylaşınız.
Kişisel Test
Özel sorular ile nasıl bir kişi olduğunu öğrenebilirsiniz.
Countdown
The Classic Internet Countdowns

Send this to a friend

Size Önerilen & İlgi Çekici Konu
Antalya'ya gelen turist sayısı 5 milyonu aştı
Antalya’ya gelen turist sayısı 5 milyonu aştı

Antalya, geçen yıl tarihinin en kötü turizm sezonunu geçirirken, yıl boyunca 6 milyon 181 bin turisti ağırlamıştı.  Akdenizin incisi Antalya,...

Kapat