Dağ çayı bitkisinin faydaları
Bu İçeriği Oyla
in Okuma Sü.: 3 dakika

Dağ çayı bitkisinin faydaları

Dağ çayı bitkisinin faydaları
Dağ çayı bitkisinin faydaları

Dağ çayı bitkisinin faydaları

Özellikle mideye olan faydalarıyla bilinen dağ çayı, Batı Karadeniz, Akdeniz, Ege, Marmara ve Güney Doğu Anadolu’nun orman içlerinde, çalılıklarında, yaylalarında ve dağ eteklerinde bulunabiliyor. Yemek.com faydalarından kullanımına, hatta yan etkilerine kadar tüm yönleriyle dağ çayı hakkında merak edilenleri Tanıyınca “Ben Bunu Daha Önce Nasıl Keşfetmedim” Dedirten Mucize: Dağ Çayı yazısında derledi.

Dağ çayı nasıl tüketilir

– Dağ çayı bitkisi en çok çayı demlenerek tüketiliyor. Aktarlardan ya da online alışveriş sitelerinden temin edebilirsiniz. İlk olarak, kaynatıp bir kenara alınan sıcak suyun içine dağ çayı ilave ediliyor ve 5-10 dakika arası demlendikten sonra süzülüp bal ve limon ilave edilebilir.

– İkinci yöntem ise şimdilerde çok tavsiye edilmeyen ancak dağ çayı bitkisi gibi sert yapılı bitkiler için kullanılan doğrudan kaynatma yöntemi. Bir su bardağı oda sıcaklığında suyu ve bir avuç dağ bitkisini küçük bir demliğe ya da tencerede 5 dakika kaynatıldıktan sonra ilk yöntemde olduğu gibi süzüldükten sonra sade bir şekilde veya bal ve limon ile tüketilebiliyor.

– Dağ çayı bitkisi saç sağlığı için de oldukça yararlı. Yağ şeklinde de satılan dağ çayı yağını aynı oranda badem yağı ya da zeytinyağı gibi faydalı yağlarla karıştırarak saç diplerinizden uçlarınıza sürebilir. Yaklaşık 2-3 saat bu şekilde beklettikten sonra yıkayıp durulayabilirsiniz. Böylece daha sağlıklı, gür ve uzun saçlara sahip olabilir, saç köklerinizi de saç tellerinizi de güçlendirebilirsiniz.

Dağ çayı bitkisinin faydaları

– Güçlü antioksidan özellikleri bulunan dağ çayı, vücudu serbest radikallerden koruyor, bu sayede bağışıklık sistemini güçlendiriyor.

– Grip, soğuk algınlığı ve nezle gibi hastalıkları önlüyor, var olan hastalıkların daha hızlı bir şekilde iyileşmesine destek oluyor.

– Balgam söktürücü bir etki oluşturuyor.

– Antioksidan özelliği sayesinde kalp ve damar hastalıklarına yakalanma riskini en aza indiriyor.

– Kan sulandırıcı bir etkisi olduğu da biliniyor.

– Vücudun farklı yerlerinde oluşan iltihaplanma sorununun hızla iyileşmesine destek oluyor, bu sorunun tekrarlanmasını da önemli ölçüde önlüyor.

– Hazmı kolaylaştırarak hazımsızlık nedeniyle oluşan mide ağrılarının ve şişkinliklerinin önüne geçiyor.

– Bağırsakların sağlıklı bir şekilde çalışmasına destek olarak gaz, kabızlık gibi sorunların hızla geçmesini sağlıyor.

– Tüm bu özellikleri nedeniyle iştah açıcı bir etki oluşturuyor.

– Sinirleri gevşettiği söylenen dağ çayı, bu özelliğiyle stres ve stres kaynaklı uykusuzluk sorunlarıyla baş etmemize de yardımcı oluyor.

– Regl dönemindeki kadınların bu dönemi çok daha huzurlu bir şekilde geçirmelerini sağlıyor.

– İdrar yolu enfeksiyonu yaşayanların da yardımına koşan dağ çayı, bu sorunun da daha hızlı bir şekilde çözüme kavuşmasında etkili oluyor.

– Son olarak dağ çayı, içindeki uçucu yağların etkisiyle doğru kullanıldığında saç köklerini besleyerek saç tellerinin daha güçlü olmasına yardımcı oluyor.

Yorumun nedir ?

× Yorum yapabilmek için giriş yapmalısın.
Süper Yoogber

Paylaşan Yoogber : тυяк¢яαƒ

Şu hayatta çok şanslı olmayı bıraktık biraz şanslı olamadık.

Paylaşımı puanlamak ister misiniz?

Hıçkırıktan nasıl kurtuluruz

Hıçkırıktan nasıl kurtuluruz

Oğuz Atay ’dan insanın yanlışları ve yalnızlığı üzerine enfes alıntılar

Oğuz Atay ’dan insanın yanlışları ve yalnızlığı üzerine enfes alıntılar