Kadın bitti dediğinde biter mi?
Okuma Süresi: 2 dakika
in
Kadın bitti dediğinde biter mi?
5 (100%) 1 oylandı

Kadın bitti dediğinde biter mi?

Kadın bitti dediğinde biter mi?

Aslında bu farklılığın nedeni biraz da cinsiyet ve ilişkilerden beklentiler ile alakalıdır. Mesela kadın bir ilişkide bitene kadar acı çeker. İlişkinin kurtulması için elinden geleni yapar. Acı çeker, çabalar yırtınır. Eğer bunca çabaya rağmen sonuç alamazsa “bitti” der ve bitirir. Kadın sonuca kadar acı çeker. Sonrası sadece yol haritasını çizmektir.

Erkekte ise biraz daha farklıdır. Bitişe kadar işin ciddiyetine varamaz. Hep kadının büyüttüğünü düşünür. “Bakarız! Hallederiz!” ile çözmeye çalışır. Ta ki kadının “Bit-ti” sözünü duyana kadar. O andan itibaren çabalamaya başlar ama iş işten geçmiştir. İşte, erkek için acı ve taziye yeni başlamıştır. Bu nedenle “kadın süreçte, erkek sonuçta üzülür” deriz.

Bazen süreç içindeki acılar, üzüntüler, çabalar, yas sürecine hizmet eder. Yani bitiş ayrılmakla değil, kurtarmaya çalışırken de başlamış olabilir. O süreçteki yapılanlar sadece sürdürmeye değil, bitirmeye de hizmet eder. Karşılık görürse sürdürmeye, görmezse bitirmeye hizmet eder. Kadının duygusal yapısı, yaşanılanlara yüklenen yüksek anlamlar nedeniyle daha derin hissetmeye neden olur. Bu süreçte erkeğin yapması gereken ilk şey “kadını anladığını” hissettirmektir. İlla çözmek değil.

Not: Amaç kadını yüceltmek veya erkeği küçümsemek değil, ilişkileri sürdürmek arasındaki farklılığı göstermektir… Öncesi ve sonrası son kitabım “EVLENMEDEN BOŞANMADAN ÖNCE İYİ DÜŞÜN” de.

Serhat Yabancı

Aile- Evlilik danışmanı

özel içeriğidir.

Yorumun nedir ?

× Yorum yapabilmek için giriş yapmalısın.
Yoogbe Tutkunu

Paylaşan Yoogber : Arzu Soytürk

Yalanlar ile anlatılan herşeyi sahtelikle dinlerdim.

Paylaşımı puanlamak ister misiniz?

Hiçbir şeyi kontrol edemezsin…

Hiçbir şeyi kontrol edemezsin…

Aldatma en çok hangi yaşlarda yaşanıyor

Aldatma en çok hangi yaşlarda yaşanıyor